Teemasõnastik

Sõnastiku koostaja ja arendaja: TB Keelekoda Tõlkebüroo

sunset
EE LV LT EN FI SE NO DE IT RU
Aed

Aeg
  » Aasta, aastaajad
  » Ajaga seotud sõnad
  » Kellaaeg
  » Kuu
  » Nädal
  » Päev
  » Pühad
  » Sodiaak
Ametid
Arsti juures
Arvud/Numbrid
Ehitus ja ehitised
Elutuba
Haiglas
Ilm
Juura
Keha
Kontoris
Koolis
Kujundid
Köögiviljad
Köök
Lemmikloomad
Linnas
Linnud
Loomad
Maal
Magamistuba
Muinasjututegelased
Mänguasjad
Mängud ja ajaviide
Pargis
Perekond
Pidu
Putukad
Puuviljad ja marjad
Rannas
Reisimine
Rõivad, jalatsid ja aksessuaarid
Selvekaupluses
Sisustus
Sport
Sõidukid
Söögituba
Taimed
Talus
Tööriistad
Vannituba
Värvid

Tere tulemast kasutama teemasõnastiku prooviversiooni!


Tegemist on tõepoolest vaid prooviversiooniga! Tulevikus on sõnastikus teemasid oluliselt rohkem (üle 100) ning teemade ülesehituski saab märksa loogilisem. Sellise sõnastiku koostamine võtab aga üsna palju aega ja hetkel on meil välja pakkuda vaid see versioon, mida praegu kasutate. Kui märkate praeguses prooviversioonis mõnd viga, siis andke sellest palun meilegi teada.

Siit leiate eest mitte ainult tasuta mitmekeelse teemasõnastiku, vaid ka online-keeleharjutuskeskkonna. Sõnastik võimaldab otsida Teid huvitavaid sõnu ja seda mis tahes olemasolevas keeles, eelnevalt otsitavat keelt (sihtkeelt) määramata. Samuti saab sõnu ekraanile kuvada teemade kaupa kahes veerus (paralleelselt), kusjuures kummagi veeru keel on valitav (valikus olevate keelte hulgast). Soovi korral saab parempoolse veeru sõnadest tühjendada ning siis lehekülje välja printida, et iseseisvalt oma sõnavara kinnistada ja täiendada. Kel aga käekirjaga just kõige paremad lood pole, võib sedasama teha ka otse arvutis, online!
Kuidas seda kõike teha, sellest täpsemalt allpool.


Keele valik

Ülalt paremast nurgast, päikeseloojangupildi alt, leiate kasutajaliidese keele valiku. Valikus olevate keelte hulk ei ole muidugi lõplik (nagu ka sõnastikus leiduvate sõnade/teemade hulk). TB Keelekoda Tõlkebüroo arendab ja täiustab sõnastikku pidevalt.
Päikeseloojangupildil klõpsamine viib teemasõnastiku avalehele, kasutajaliidese keel jääb samaks. Kui klõpsate mõnel kasutajaliidese keele tähisel, jõuate samuti teemasõnastiku avalehele, ent avaleht ja kogu kasutajaliides kuvatakse selles keeles, mille valisite.

keele valik

Otsing

Ülal vasakul näete oranžil taustal valget lahtrikest ja selle kõrval nuppu kirjaga Otsi. Otsimine on väga lihtne: sisestage lahtrisse otsitav sõna või osa sellest ning seejärel vajutage klahvi Enter või klõpsake hiirega nupul Otsi.

otsi

Teemad

Vasakult leiate tähestikulises järjekorras teemaloetelu. Soovitud teema valimiseks klõpsake teema nimetusel (valitava teema nimetus on halli värvi ja allajoonitud).

teemad

Kui teema on valitud, kuvatakse kakskeelse tabelina kõik antud teemasse puutuvad hetkel olemasolevad sõnad. Näiteks nii:
table

Nüüd on võimalik teha järgmist:


keelevalik


   Saate valida, mis keeles kuvatakse kummaski veerus sõnad.


teema

Kui klõpsate tabeli päises oleva teema nimetusel, kuvatakse kõik teemassepuutuvad sõnad kõikides sõnastikus leiduvates keeltes ning olemasolevad illustratsioonid.


sõna

Kui klõpsate sõnal, sooritatakse valitud sõnaga otsing ning kuvatakse selle sõna vasted kõikides sõnastikus olemasolevates keeltes. Sõnade loendit täiendab üldjuhul ka illustratsioon.


punane nupp

Punasel miinusmärgiga nupul klõpsamine tühjendab parempoolse veeru lahtrid. Seejärel saate pooltühja tabeli välja printida ja oma teadmisi kirjalikult kontrollida. Punase nupu asemele tekib roheline plussmärgiga nupp.


roheline nupp

Rohelisel plussmärgiga nupul klõpsamine täidab parempoolse veeru lahtrid uuesti sõnadega.


printer

Printeri ikoonil klõpsamine kaotab lehelt otsingu ja teemaloetelu ning jätab alles vaid tabeli ja väikese päise – nii on parem printida. Ka printerisõbralikus versioonis saab kuvatavaid keeli valida, samuti parempoolset veergu tühjendada või taas sõnadega täita. Printeri ikooni asemele tekib Firefoxi ikoon.


Mozilla

Firefoxi ikoonil klõpsamine taastab otsingu ja teemaloetelu.


märkmik

Pliiatsiga märkmikul klõpsamine viib harjutama. Seal saate ise vastuseid sisestada ja oma teadmisi kontrollida. Soovitud keeled tuleb paraku eelnevalt valida.Harjutamine
Valige harjutamiseks teema ja sobivad keeled ning vajutage pliiatsiga märkmiku ikoonile. Ekraanile kuvatakse kaheveeruline tabel. Parem veerg on tühi ning harjutamine võib alata. Kui olete lõpetanud, vajutage nupule Kontrollige oma vastuseid. Teie skoor väljendub protsentides, samuti kuvatakse iga sõna puhul tulemus (kas sõna oli õigesti või valesti kirjutatud, milline osa sõnast oli valesti jms). Ülalt paremast nurgast leiate tuttava Firefoxi ikooni, millel klõpsates pääsete tagasi sõnastikku.


Kasutajaliidese tegi Uziel